
Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Polsce znajduje się stolica krasnali – Wrocław to właściwa odpowiedź. Spacer po rynku i starówce odbywa się pod czujnym okiem sympatycznych krasnoludków, ku uciesze dzieci. Warto jednak wiedzieć, że krasnale z Wrocławia to zarazem symbol walki o wolność. Skąd się wzięły? Gdzie można je spotkać?
Ile jest krasnali we Wrocławiu?
Szukanie krasnoludków może być świetną zabawą dla najmłodszych lub pomysłem na zwiedzanie Wrocławia. Trzeba jednak wiedzieć, że figurek w mieście jest sporo – ponad 300. Figurki są nieduże – zwykle sięgają kolan dorosłego człowieka. Które z krasnali są najbardziej znane?
Gdzie są krasnale we Wrocławiu?
Najwięcej figurek znajdziemy na rynku we Wrocławiu oraz w jego okolicach. Na turystów czekają specjalne przewodniki ułatwiające zwiedzanie śladami krasnali – można je nabyć na różnych stoiskach, w punktach informacji turystycznej na dworcu kolejowym Wrocław Główny i w innych miejscach.
Do najbardziej znanych wrocławskich krasnali należą:
- Papa Krasnal – pierwszy krasnoludek we Wrocławiu (na rogu ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego),
- Sufrażystka i Krasnal na leżaku – dwa krasnoludki w pobliżu Papy Krasnala (róg ul. Kazimierza Wielkiego i Szewskiej),
- Śpioch lub Strażnik (na ul. Świętego Mikołaja),
- Więzień (w oknie dawnego Więzienia Miejskiego, na ul. Więzienna 6),
- Syzyfki (na rogu ul. Świdnickiej i Bożego Ciała),
- Botanicy (w Ogrodzie Botanicznym na ul. Sienkiewicza 23),
- krasnale w fontannie przed Teatrem Lalek (na Placu Teatralnym),
- grające na instrumentach krasnale przy Narodowym Forum Muzyki (na Placu Wolności).
Co oznaczają krasnale we Wrocławiu?
Krasnale we Wrocławiu zaczęły pojawiać się w latach 80. Początkowo w formie graffiti, potem zaś stały się bohaterami wydarzeń artystycznych, organizowanych przez antykomunistyczny ruch happeningowy Pomarańczowa Alternatywa. Krasnale miały ośmieszać władze PRL, stanowiły formę pokojowego oporu wobec uciskom obywateli, cenzurze i propagandzie. Akcje organizowane przez Pomarańczową Alternatywę – także te z wykorzystaniem wizerunku krasnoludków – miały obnażać absurdy władzy, odnosiły się do bieżących wydarzeń politycznych i codziennego życia obywateli. Współczesne figurki krasnali są upamiętnieniem działalności ruchu. Zaczęły pojawiać się w przestrzeni miejskiej w 2005 r.