
Wrocław to piękne miasto, przyjazne miejsce do życia i prężnie rozwijający się ośrodek biznesu. Duże znaczenie dla inwestorów ma strategiczna lokalizacja – w centrum Europy, niedaleko od Warszawy, Berlina i Pragi, Bratysławy czy Wiednia. Liczą się też silna gospodarka, ośrodek akademicki kształcący wykwalifikowaną kadrę i przyjazny klimat inwestycyjny. To one przyciągają firmy z Polski i zagranicy. Rynek pracy Wrocławia z pewnością daje bardzo szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Przyjrzyjmy się mu z bliska. Ile wynosi stopa bezrobocia w mieście? Jakie wg Barometru zawodów są najbardziej deficytowe profesje i kto musi liczyć się ze sporą konkurencją podczas poszukiwania pracy?
Bezrobocie: Wrocław – ile wynosi?
Wrocław jest największym miastem województwa dolnośląskiego i jego stolicą. Odznacza się najniższym bezrobociem spośród wszystkich dolnośląskich powiatów.
Stopa bezrobocia na koniec stycznia 2022 r. (wg danych GUS):
- Wrocław – 1,9%,
- województwo dolnośląskie – 4,9%,
- Polska – 5,5%.
W omawianym miesiącu we Wrocławiu liczba bezrobotnych wynosiła 7,8 tys.
Wrocław: zawody deficytowe i nadwyżkowe
Bardzo niskie bezrobocie we Wrocławiu to dobry znak dla wszystkich poszukujących zatrudnienia. Aby lepiej poznać rynek pracy w Polsce i poszczególnych jej regionach, warto zajrzeć do badania Barometr zawodów. Jest to przygotowywana corocznie prognoza zawierająca wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych w całym kraju, we wszystkich województwach i powiatach.
Zawody deficytowe to te, które są szczególnie pożądane na rynku pracy, natomiast przedstawiciele zawodów nadwyżkowych muszą mierzyć się z małą liczbą ofert i wieloma konkurentami w procesie aplikacji.
Co bardzo ważne dla wszystkich osób poszukujących zatrudnienia w stolicy województwa dolnośląskiego, nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych. Z kolei lista profesji deficytowych jest bardzo długa. Wydzielono z niej grupę zawodów z dużym deficytem poszukujących pracy. Kto zatem bez problemu znajdzie wakat w mieście?
Wiele ofert zatrudnienia publikują firmy produkcyjne działające we Wrocławiu. Praca czeka przede wszystkim na monterów instalacji budowlanych, monterów maszyn i urządzeń, magazynierów, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych oraz ślusarzy.
Trudności z rekrutacją nie mają także pracownicy budowlani, przede wszystkim murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani. Ponadto duży deficyt kandydatów dotyczy:
- w transporcie i logistyce – kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, zaopatrzeniowców i dostawców,
- w usługach medycznych i opiekuńczych – pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych lub osób z niepełnosprawnością,
- w turystyce i gastronomii – pomocy kuchennych, sprzątaczek i pokojowych,
- w edukacji – nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
- w IT – projektantów i administratorów baz danych, programistów.
Warto jednak wiedzieć, że poza wskazanymi zawodami z dużym deficytem kandydatów dla Wrocławia wyszczególniono kolejnych 50 profesji – w powyższych i innych branżach.Podsumowując, niezależnie czy szukasz stałego zajęcia, połowy etatu w wyuczonym zawodzie, czy dorywczej pracy w weekendy, Wrocław jest miejscem, gdzie masz szansę bardzo szybko znaleźć interesujące oferty zatrudnienia w wielu branżach!